Surefire End Mount SOCOM762-Ti2 Rifle Suppressor 7.62mm Titanium Black
Not yet rated
(0)
Only 1 left in Stock!
1 in stock
Purchase & earn 1,649 points!
The SOCOM762-Ti2 enhances Surefire’s exceptional titanium suppressor line by providing the ultimate lightweight suppressor for 7.62 mm and .308-caliber bolt-action rifles. We designed it to exceed military sniper rifle suppressor specifications making it the ideal lightweight suppressor for hunters and long-range precision shooters alike. SureFire's strict manufacturing tolerances and exacting attention to bore concentricity and suppressor alignment result in tremendous accuracy. Constructed primarily of titanium the SOCOM762-Ti2 weighs a mere 11 ounces while maintaining our strictest durability standards so you won't even feel it at the end of your barrel. Inside its Direct Metal Laser Sintered V-shaped titanium baffle stack significantly provides an unprecedented level of baffle alignment and structural integrity. The SOCOM762-Ti2 attenuates the muzzle report significantly and our internal venting technology evenly distributes thermodynamic gases greatly reducing pressure impulse effects on the projectile as it clears the muzzle. The SOCOM762-Ti2 is a durable 7.62/.308 titanium suppressor without equal.
  • Patented tool-less Fast-Attach design allows quick easy attachment and removal
  • Tight tolerances and precision bore concentricity result in superior accuracy
  • Durable construction delivers long service life
  • Proudly designed engineered and manufactured in the U.S.A.
  • CALIBER: 7.62 mm (.308 cal)
  • CONSTRUCTION: Titanium Alloy
  • COATING: DLC and Cerakote finish
  • BODY COLORS: Black Dark Earth
  • DIAMETER: 1.5 in (3.8 cm)
  • LENGTH: 7.9 in (20.1 cm)
  • LENGTH ADDED: 5.4 in (13.7 cm)
  • WEIGHT: 11.0 oz (312 g)
UPC
Manufacturer
Surefire
Manufacturer Part Number
SOCOM762-Ti2-BK
ATF Type
Silencer
Caliber/Gauge
.308 / 7.62 NATO
Length
7.9''
Model
Ti2
Package Height
3.5
Package Width
3.5
Product Type
Suppressor
Shipping Weight
1.2
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Surefire End Mount SOCOM762-Ti2 Rifle Suppressor 7.62mm Titanium Black”