Unity Tactical LLC FSTS34205B Fast LPVO Scope Mount/Ring Combo 34
Not yet rated
(0)
Unity Tactical LLC FSTS34205B Fast LPVO Scope Mount/Ring Combo 34 mm Black Anodized
10 in stock
Purchase & earn 335 points!
Creating a 2.05 optical centerline from the rail, the FAST LPVO scope mount is the perfect solution for deploying low power variable optics on the modern battlefield. It features a zero MOA angle and is available with either 30mm or 34mm rings. The modular base accepts a suite of optional offset accessory mounts for micro red dot sights, while an MRDS Top Ring is also available for mounting micro red dots at the 12 oclock position.FAST is a series of optic mounting solutions that provides end users with a quicker sight picture than standard height mounts, allowing for more rapid visual processing of the battlefield by ensuring an ergonomically correct heads-up posture. Further, they provide faster and easier dot/reticle acquisition while wearing night vision goggles, protective masks, plate carriers and other gear. This height provides all the advantages of a tall mount while still being compatible with Clip-On Night Vision Devices (CNVD).The FAST LPVO Scope Mount is built from 7075-T6 Aluminum and Type III Hardcoat Anodized Black or FDE*.
UPC
Manufacturer
Unity Tactical
Manufacturer Part Number
FST-S34205B
Length
5.50"
Model
FAST
Mount Height
2.05"
Mount Type
Rail Clamp/Picatinny Rail
Product Type
Mount
Style
Mount
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Unity Tactical LLC FSTS34205B Fast LPVO Scope Mount/Ring Combo 34 mm Black Anodized”